W pierwszych dniach listopada Jakub Szprot, National Coordinator DARIAH-PL prezentował rezultaty projektu “Public humanities and digital humanities” podczas konferencji konsorcjum DARIAH-ERIC.
Konferencja DARIAH Innovation Forum odbyła się w dniach 1-2 listopada 2017 w Aarhus. Wzięli w niej udział nie tylko badacze i akademicy, ale także przedstawiciele przemysłów kreatywnych oraz sektora GLAM. Celem wydarzenia było podkreślenie roli nauk humanistycznych oraz nauk o sztuce w kreowaniu innowacji. Według organizatorów potencjał ten ściśle związany jest z możliwościami oferowanymi przez cyfrowe rozwiązania w edukacji oraz ze wzrastającym znaczeniem sektora GLAM.
Podczas konferencji przedstawiano także rezultaty projektów organizowanych w ramach programu DARIAH Annual Theme 2016. Przy tej okazji mogliśmy zaprezentować efekty cyklu warsztatów Public humanities and digital humanities: mutual inspiration and common (digital) tools, który jesienią 2016 roku organizowało konsorcjum DARIAH-PL (a w jego ramach Uniwersytet Warszawski), Koalicja Otwartej Edukacji oraz konsorcjum DARIAH-DE.
W ramach warsztatów, które odbywały się w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu przyglądaliśmy się bliżej możliwościom współpracy między instytucjami dziedzictwa oraz sektorem nauki. Kolejne spotkania poświęcone były kształtowaniu standardów opisów zbiorów historii mówionej, wizualizacji danych w humanistyce oraz otwartym danym badawczym. Warsztaty nie tylko potwierdziły silną potrzebę ścisłej współpracy między sektorem GLAM oraz uniwersytetami, ale także udało się zidentyfikować podstawowe wyzwania związane z jej rozwijaniem. O rezultatach projektu pisaliśmy na blogu Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW (Podsumowanie serii warsztatów DARIAH-PL i KOED), zachęcamy także do zapoznania się z bardziej szczegółowym podsumowaniem, które było prezentowane podczas konferencji w Aarhus.